Sarja kontseptsioon

[Märkus: järgnev on püsinud sisuliselt muudatusteta sarja algusest, 2008. aastast.]

Sündmuste horisonti tehakse lähtuvalt järgmistest põhimõtetest:

Sarja logo on selline –

Sari on suunaga hard-SF-le, kuid nimetatud kriteeriumit käsitletakse avaralt. Peamiseks valikukriteeriumiks peaks olema kvaliteet ja suunatus täiskasvanud, keskmisest avarama silmaringiga lugejale.

Sarja raamatute valimisel võib välja tuua 4 kategooriat:

  1. Kaasaegsed tunnustatud autorid. Kuna ulme (paraku, mis teha) = (suuresti) angloameerika ulme, jälgime sealse ilma arvustusi, müügiedetabeleid, tunnustatud auhindade (Hugo, Nebula) nominente etc.
  2. Möödunud sajandi paremik. Vaadates mistahes TOP100 (või kuidas iganes neid – üksteisest üllatavalt erinevaid – nimekirju kutsuda) selgub, et ca 80% sellest on eesti keeles välja andmata. Muidugi, kõike sellest ei tasugi välja anda, kuid valikut on seal piisavalt.
  3. Ulmet kirjutatakse ka mujal kui mainitud angloameerika maailmas! Tõsiselt! Meile on meie geopoliitilise asendi tõttu (sic!) paratamatult tuttav ja hm, kindlasti keskmisest valgest inimest paremini mõistetav Vene ulme, kuid väga häid tegijaid on pea igas maailma nurgas. Nende tõlkimine on kohati väga problemaatiline, kuid me teeme, mida suudame.
  4. Ja – last, but not least – kohalikud tegijad. Meie ulme ei jää mitte millegagi alla sellele, mida me tavaliselt oleme harjunud tõlgituna lugema. Eriti siin sarjas on seda hea võrrelda – sobivad mööndusteta teistega ühte ritta.

Rääkides veelkord üle sarja suunitluse, käsitleme žanripiire avaralt. See on põhjustanud mitmeid arutelusid, kuni selleni välja, et oleme kaalunud muide võimalust kasutada lisatähist. Et kui see puudub, on tegemist kahtlusteta Science fiction’i hulka kuuluva asjaga, horrorit saaks kuhugi logo juurde H-tähe ja fantasy F-tähe, slipstream saaks S-tähe ja väga kahtlane kraam küsimärgi :-DDD Korduvalt on räägitud erinevate voolude lähenemisest ja kui me defineerime ulme kui mõtleva inimese kirjanduse, ideekirjanduse, muutub küsimus ulme hulka kuulumisest üsna tühiselt akadeemiliseks.

Autoritest on näiteks Bujold, Brust, Card, Leiber, Powers, Sterling, Stross, Vinge, siia juurde lisaks näideteks ka Asimovi, Clarke'i, Heinleini ja Zelazny. Kindlasti mahuvad siia ka näiteks King ja Crichton. Kuigi näiteks Zelaznyt loetakse klassikaliselt SF-i autoriks, ei ole tema maailmadel ju väga palju rohkem teaduskatet kui näiteks Martini omadel. Nii et sarjas on juba ilmunud ka nimetatud Martin ning Hughart ja Bradley. Huvitavalt aga kirjutavad ka... no tõepoolest, kui tuua vaid mõned juhuslikud nimed ja olla teiste vastu ebaõiglane - Kress, Pournelle, Scalzi...

Tahaks veelkord rõhutada, et see nimekiri on tõesti ainult piiratud näiteks ja NB! oleme igavesti tänulikud vihjete eest. Nagu juba kombeks, saab hea vihje andja kingiks soovitatud raamatu ;-)