Algus

„Püsti tõusta, kohus tuleb!”
Umbses ruumis viibib kõigest kümmekond inimest: kohtualune konvoeerijatega, kaks tunnistajat, noor piirkonnavolinik, advokaat, prokurör ning kaks praktikanti Saraatovi juurakõrgkoolist. Kohtuasi on täiesti tavapärane.
„Kodanik D., olles ebakaines olekus, ronis tuletõrjeredeli kaudu aknast sisse naiskodanik M. korterisse, kes ise oli läinud poodi leiva järele. D. võttis korterist 48 rubla väärtuses raha ja väärisesemeid, need on: 1967. aastal toodetud magnetofon „Majak”, telefoniaparaat ja puust lillevaas Hohloma maalinguga. Ta sidus kõik selle laudlinasse kompsu ja üritas vargust toime panna. Kuid libastus trepist alla joostes, kukkus ja murdis jala. Kära peale välja tulnud naabrid kutsusid miilitsaüksuse, mis toimetaski varga jaoskonda, kus talle osutati hädavajalikku meditsiiniabi. Kodanik D. keeldub ennast süüdi tunnistamast, viidates sellele, et oli purjus.
Kohtuasja materjalid on esitatud Moskva linna Serpuhhovi jaoskonnale.
Ettekande koostas nooremleitnant Ivašov, N. I.”
Kohus langetab otsuse, mõistes süüalusele paragrahvi 158 „Vargus sissemurdmisega” alusel neli aastat vabadusekaotust tavalise režiimiga koloonias. Süüalune hüppab püsti ja karjub: „Ma pole süüdi! Kurivaim eksitas...”


Kik-ke-ri-kii!
Jälle seesama unenägu... On vast needus! Juba kolmas kord viimase nädala jooksul. Kuidagi ei saa korralikult välja magada... See oli mu esimene kohtuasi. Millegi erilisega ma tookord silma ei paistnud, meelde jäi see vaid sellepärast, et oli esimene ja... viimane – tolles maailmas. Aga tarekese aknaluukide vahelt tungib juba sisse päike ja kõditab sooja kiirega mu ripsmeid. Ei taha veel tõusta...
Kik-ke-ri-kii!
Uuhh... löön selle kuke maha! Kohe täna ütlen Jagaale, et ta kukest suppi keedaks. Ei mingit kaastunnet miilitsatöötajate vastu – äratab, raisk, kell viis hommikul!
„Nikituška-a...”
No nii, kus eidest räägid, seal...! Kohe ütleb, et ma, kaunike, üles tõuseksin, et hommikusöök on laual, et tsaari paberid on õhtust saadik läbi vaatamata, ja laseb aga muudkui edasi... Hauda ajab ta mu oma hoolitsusega.
„Nikituška-a... Tõuse üles, kaunike, hommikusöök on juba laual. Samovar keeb, pliinikesed on kuumad ja ma tõin keldrist hapukoort. Sest muidu... tead ju küll, tsaari paberid vedelevad eilsest saadik läbi vaatamata. Pole hea... Sest muidu võib ju tsaar-isake veel vihastadagi, ta on meil karistama kange, ei jää sulle pead õlgadele, sa meie kaunis kotkas.”
„Oh, vanaemake...” Ringutasin kireva lapiteki all magusasti. „Miks sa mind siis kohe varahommikust saadik hirmutad? Meie Gorohhil on terve kuningriigi peale üksainus miilitsa nooremleitnant. Kui mind enam ei ole, kes siis veel siin töötama hakkaks?”
„Ära mitte räägigi, tuvike, peale sinu pole kindlasti kedagi,” toetas mind armulikult Baba Jagaa, kuid ajas oma joru kindlalt edasi: „Aga sina tõuse ikkagi. Ega’s sa unustanud, et Griška koos Nikiškaga eilsest saadik kongis istuvad, sinu asjaarutust ootavad?”
Vaat nii... Kui mitte üht-, siis teistviisi saab eit ikka oma tahtmise. Eks ma vaidlengi ju rohkem nagu moepärast. Selge see, et rohkem magada niikuinii ei õnnestu. Olgu peale, lähen söön ära, mis seal on kokku keeratud – ja asja kallale. Nikiška ja Griška – need on kaks tolgust naaberkülast Podberjozovkast. Eile lakkusid ennast sõbramehe juures mõdu täis ja kukkusid möödujatega norima. Aga meie rahvas pole siin argade killast, nad sidusid jobud kinni ja tassisid külmkambrisse. Noh, eks tüübid veetsid öökese kongis, said kaineks ja võtsid aru pähe. Tuleb nad välja lasta kus kurat, Mitjai annab mõlemale vastu kukalt ja las lähevad puhta südametunnistusega vabadusse. Tõusin püsti, lükkasin akna valla ja tegin mõned kiired võimlemisharjutused. Kui hea!... Pesin ennast kausis, võtsin naela otsast ristpistes tikitud puhta rätiku, kuivatasin ennast ära, tõmbasin vormi selga ja läksin alla. Mu perenaisuke askeldas laia laua ääres. Valgele laudlinale oli valmis seatud tõeline pidusöök – tohutu mägi pliine, kaks kaussi – meega ja hapukoorega, leotatud jõhvikad napakeses, kannutäis sooja piima ja muidugi ka samovar.
„Noh, vanaemake, sa oled mul lihtsalt suurepärane!” Andsin eidekese põsele matsuga musi ja potsatasin pingile. „Kohe söön ja asun siis kähku tegutsema. Mitjai pole veel tulnud?”
„Kuidas siis pole tulnud, kaunike? Istus juba enne kukelaulu tare juures, ootas sind.”
„Tulen... kohe tulen...” matsutasin mina.
Jagaa istus pingile ahju ette, vahtides mind ainiti oma härda pilguga. Pean tunnistama, et tsaar ilmutas haruldast läbinägelikkust, kui mu nimelt Baba Jagaa juurde korterisse pani. Vanaeit igavles juba ammugi üksinda, polnud tal elu seeski olnud meest, lapsi ega kohustusi – eks ta siis valas oma kulutamata jäänud emaliku õrnuse minu peale välja. Lisaks oli ta uurimise asjus lihtsalt hindamatu informaator. Kust ta kõike seda teada sai – minu pea küll ei võta...
„Nikituška... Olen ikka küsida tahtnud, et miks sa igal hommikul täies paraadrõivas lauda tuled, ah?”
„Mitte täies... mundrikuub ja vormimüts on eeskojas. Aga vormi on tarvis soliidsuse mõttes. Sa ju tead neid tsaari kullereid küll – juba enne kukke ja koitu murravad oma depeššidega sisse. Ei saa ma ju neile särgis ja aluspükstes vastu minna? Pärast ei austa mind enam keegi.”
Ma valetasin. Miilitsavorm oli lihtsalt see vähene, mis mind veel sidus minu maailmaga. Nüüd juba peaaegu kaks kuud tagasi juhtus see, et mind heideti siia muinasjutumaale, kes teab millisesse kuningriiki, ning ma viibin siin harjumuspärases seaduse ja korra kaitseteenistuses. Elan pealinnas, siinsete arusaamade kohaselt suurlinnas nimega Lukoškino. Riigis valitseb tsaar Gorohh, paksu musta habemega turske mees, kes pole just rumal ja kellel on progressiivne ellusuhtumine. Kui ta teada sai, kes ma olen ja millega tegelen, tegi ta kohe ettepaneku luua pealinna miilitsavalitsus ja mind sinna vojevoodiks määrata. Tõsi küll, vojevooditseda pole mul eriti kellegi üle. Kui mitte just Mitjai... See poiss anti mulle pealekauba, paluti asjaga kurssi viia. Ise on ta talupoegade hulgast, kakskümmend kolm aastat vana, pikkust kaks meetrit ja õlgade laiust poolteist, jõudu mõõtmatult, julgust rohkemgi veel, ainus, millest puudu jääb – see on mõistus. Igas muus mõttes oivaline käsutäitja ja kuulab mu korraldusi nagu oma ema sõna.
„Nikituška,” katkestas eit mu mõlgutused, kiirel sammul akna juurde sibades, „aga sul oligi õigus, näe, juba need häbematud tulevadki! Paistab, et tsaari juures juhtus jälle midagi! Oh-oh-oh, seda meie, patuste, elu küll... Ei lasta rahulikult süüagi.”
„Olgu pealegi...” Lükkasin meekausi eemale. „Muti, tee mulle ruttu klaasike teed, siis aga, olgu mis on, las tulevad sisse.”
Akna tagant kostis katkendlikku häältekära.
„Nonoh, lase mööda, lampjalg! Meil on tsaari korraldus.”
„Küll kannatab,” vastas häirimatult ustava Mitjai bass, „isake miilitsavojevood suvatsevad alles hommikust süüa.”
„Kas sina, külamats, tuled meile siin käske jagama? Tahad tappa saada või?!”
Vestlus katkes kahe tuhmi mütsatusega. Tõusin pingilt püsti – tavaliselt kukub sellise mütsuga maha inimkeha.
„Hoia ja kaitse...” hakkas Jagaa sebima, jälle akna juurde joostes. „Ega ta, õnnetu, neid ometi maha löönud? Ei... Näe, tassib kaevu juurde, pani sinna pikali, kohe valab veega üle. Vahi-vahi, Nikituška, hakkasidki liigutama!”
„Lähen nüüd. Aitäh soola-leiva eest, perenaisuke. Keeruta, kuidas tahes, aga ikkagi tuleb tööle asuda. Jah, aga mis meil lõunaks on?”
„Tuurapirukad.”
„M-m... suurepärane! Pane kõrvale, kui peaksin hiljemaks jääma. Saan täna palka.”
„Aga sina, kullake, topi raha sügavale põue, varastavad veel ära kurjal tunnil...”
„Miilitsaleitnandilt? Ära aja naerma, eideke!” Haarasin kähku eeskojast vormikuue ja -mütsi ning astusin trepile.
„Tervist, isake.”
„Terekest, Mitjai. Keda sa seal kastad?”
„Näh, tsaari holopid on siin. Tahtsid teie armulikkusega kokku saada. Küll ma neile rääkisin, küll seletasin, et vojevood suvatseb parajasti hommikust süüa, aga kas siis nemad kuulavad! Lase meid kohe tema juurde, räägivad, muidu teeme tare maatasa! Noh, küll ma siis proovisin ikka nii ja naa, ikka heaga ja kummardustega...”
„Valevorst oled sa, Mitka,” kääksatasin rahulolevalt. „Hea küll, loputa neid veelkord, las ütlevad, milleks tulid.”
Mu paarimees kallas helde käega kummalegi veel pangetäie vett kaela. Uhked sõnumitoojad nägid nüüd välja nagu porilombis mõnulevad sead.
„Aa... ah... halasta, isake! Kristuse nimel, kutsu ometi see värdjas ära. Me ju asja pärast...”
„Viisakus ennekõike!” märkisin õpetlikult. „Näe, väraval ripub teade: kodanike vastuvõtt algab kell 9.00. Aga praegu on alles pool seitse. Milleks siis rabistada?”
„Aga asi on ju kiire, tsaari käsk,” ajas üks meestest ennast üles, teine aga jäigi maha istuma, suu lahti, ja kontrollis sõrmega viimase kui ühe hamba olukorda. „Meie tsaar palub sul viivitamatult lossi tulla, riigikassas tuli neil suur vargus ilmsiks. Kolmsada kuldtšervoonetsit oleks nagu lehm keelega ära tõmmanud!”
„No lehm ei puutu siin küll päris kindlasti asjasse,” mühatasin mina.
Kolmas vargus kahe nädala jooksul. Eelmised polnud nii silmatorkavad ja tsaar ei hakanud nende pärast kära tegema, arvates, et küllap pistis ise kuskile oma võtmed ja krüsopraasiga sõrmuse. Nüüd on tema kõrgeaususel siis kannatus katkenud, tähendab...


Tsaari tare on tohutu suur – neli korrust! Linnas, kus enamik taresid hädavaevu maapinnast kõrgemale ulatub, avaldab see muljet. Vihma polnud, tänu jumalale, ammu sadanud, tee oli kuiv ja me jõudsime suhteliselt kiiresti kohale. Ratsa oleks muidugi veel kiiremini saanud, aga siinkandis on prestiiž kõige tähtsam. Võimukandjana viidi mind tsaar-isakese kutsel alati kohale vankril, millele oli monteeritud spetsiaalne tugitoolitaoline moodustis. Selleks olime Mitjaiga tabureti külge seljatoe naelutanud, selle õlgedesse mässinud ja vaibaga katnud – tulemus polnud troonist halvem. Nähes mind uhkelt kõrgumas niisugusel harukordse istmega vankril, krabasid talumehed ja käsitöölised kähku mütsid peast, kummardasid ja lõid risti ette. Vankumatutele vahimeestele alatasa jalgu jäädes sebis värava juures ringi duumadjakk Filimon. Tavaliselt oligi see tema, kes mulle iga kuu kümme tšervoonetsit välja luges, kontrollides need kolm korda üle ja üritades sokutada vanu, kulunud rahasid. Djakk oli kõhn, pikk, vilavate silmade, kitsehabeme ja riiaka loomuga mees.
„Kus kuradid sind nii kaua ringi kandsid?!” kargas ta kohe kallale, isegi mu maharonimist ära ootamata.
„Aga kus on teie „Tere, seltsimees piirkonnavolinik”?”
„No tere-tere, nuuskurvojevood. Valitseja on ennast juba täitsa ära väsitanud, karjub, trambib jalgu, aga sind pole ikka veel!”
„Ega’s teil üksi ole tarvis, väljakutseid on terve hulk, kõigeks ei jätku inimesi...” hakkasin harjumuspäraselt pomisema, aga Filimoni juba nii lihtsalt alt ei tõmba.
„Küll oled sina alles kaval, leitnant. Vaata ette, kui isakese kannatus katkeb, siis ripud päevakese kaagil, lähed targemaks!”
Kui juhus tekib, annan talle tingimata vastu nina, kuid praegu polnud selleks veel sobiv aeg ega koht. Läksime trepist üles. Tsaar ootas mind peasaalis kolmandal korrusel. Kui me sisse astusime, mõõtis ta sammudega põrandat ühest aknast teiseni.
„Astu sisse, Nikita Ivanovitš... Ootasin sind. Ja sina kasi välja!”
„Aga, isake... kuidas nii... kes siis su targad sõnad kirja paneb? Hoidku selle eest, mõni sõna võib ju kaotsi minna.”
„Kasi välja!” möiratas valitseja, võttes djaki suunas skeptriga hoogu, kuid too jõudis uksest välja sibada.
Jaa, tema kõrguse meeleolu pole just kõige parem. Sellises seisundis on Gorohh tõesti karmivõitu ja arveõiendustel kiire.
„Mind rööviti,” kurtis ta tuhmilt.
„Kuulsin. Rääkige järjekorras.” Istusin pingile ja lõin märkmeploki lahti. „Millised väärtesemed on kadunud?”
„Sa ei tea või?!”
„Kuulge, kumb meist kahest on uurija – kas teie või mina?!” Juba miilitsakoolis taoti meile pähe – kõik kirja panna, kõik korrakohaselt, aruandlus ja veel kord aruandlus. „Teist korda küsin, mis on kadunud?”
„Kullast sõrmus krüsopraasiga, pärsia töö. Tammepuust laegas, mille nurgad ja kaas metalliga kaetud, selles on münte oma kolmesaja eest, aga ehk rohkemgi...” asus tsaar loetlema.
„Üks hetk, kodanik! Mulle meenub, et teil olevat eelmisel nädalal justkui võtmed ära kadunud?”
„No võtmed tulid ju välja, vedelesid mul voodi all, aga vaat kõik muu on kadunud.”
„Arusaadav. Keda te kahtlustate?”
„Aga kõiki ju!” ägestus valitseja. „Kui sa kadunud asju üles ei leia, ajan siin kõik jobud teibasse! Ja sinul lasen pea maha lüüa, et sa rohkem ei valetaks, nagu oleks sind välja õpetatud vargaid püüdma.”
„Nonoh, ärge te nii väga... Paneksite parem miilitsavalitsuse püsti, muidu karjute siin niisama! Kes lubas mulle alguses kolmkümmend streletsi? Kes lubas jumala nimel finantseerida öiseid ratsapatrulle? Ja materiaalne baas? Kaks setukat ja vanker! Kogu uurimisrühma moodustab ainult Mitjai. No me kahekesi ei saa ju ennast lõhki rebida!”
„Hea küll... ära pahanda,” andis Gorohh järele, kuid virutas siis kohe rusikaga aknalauale. „Aga vargad leia ikkagi üles!”
„Leian, leian... kuhu nad kaovad. Kus laegas seisis?”
„Teadagi, kus – keldris, kus hoitakse ka ülejäänud riigikassat.”
„Mul on tarvis kuriteopaik üle vaadata.” Lõin märkmeploki kinni, tõusin ja noogutasin tsaarile: „Palun mulle järgneda.”
Laskusime keldrisse. Sissepääsu valvas neljast streletsist koosnev vahtkond, mis ühemõtteliselt kinnitas, et ükski võõras pole valitseja riigikassa lähedalegi astunud. Tuttav pilt... Mitte keegi pole mitte midagi näinud, midagi kuulnud ega teagi üldse, millest jutt käib. Kuni tsaar võtmeid välja otsis, vaatasin pirakad tabalukud hoolega üle. Sissemurdmise jälgi pole; kui lukke ongi avatud, siis mitte omatehtud muukraua, vaid originaalvõtmetega. Aasad, kobad, sepisnaelad – kõik olid nii tugevad, et lase või õhku, üksnes muugiga ei saaks neist mingil juhul jagu. Tsaar avas viimaks ukse ja me astusime sisse. Kaks meie järel tulnud streletsi süütasid kõrgetes küünlajalgades küünlad. Selgus, et suhteliselt väike ruum on kirste, karpe ja tündreid peaaegu laeni täis laotud.
„Siin on kõik varud – kuld, hõbe ja vask. Kalliskive hoian teises kohas. Kuld- ja hõbeesemeid kah.”
„Aa-a, tähendab siin on siis ainult mündid?”
„Ainult mündid jah,” kinnitas valitseja.
„Nii ongi õige. Isiklikke sääste ei saa ühes kohas hoida. Veel üks küsimus: kes alaliselt kullale ligi pääsevad?”
„Mina, bojaar Mõškin, varahoidja Tjurja ja djakk Filimon. Aa, vaat, milles asi,” taipas Gorohh äkki. „Vaat, kellest sa siis räägid, tähendab?... Keda ma kahtlustan, küsid? Kole tark oled sa, vojevood piirkonnavolinik. Silmapilk kõik kolm piinapingile tõmmata!”
„Ee.... ee... ee.... Midagi taolist pole ma öelnud!” pistsin kisama, sest mida ta õigupoolest teha kavatseb? Seda, kui kiiresti tsaari timukad saavad kätte „vabatahtliku ülestunnistuse”, ei kujutaks ette ükski ajakirjanik, kes kirjutab omavolist siseorganites. „Otse vastupidi. Kui me praegu arreteerime paar süütut, siis varas rahuneb ja poeb vaikselt peitu. Aga mina tahan, et ta muutuks teadmatusest närviliseks, läheks paanikasse, hakkaks vigu tegema ja reedaks ennast koos asitõenditega.”
„Tark mõte... Aga piinapingil saaks kiiremini ja kindlamalt.”
„Kuulge, kas teil süütuse presumptsioonist siin üldse mingit arusaamist on?”
„Olgu siis sinu moodi!” otsustas valitseja. „Saad aega – täpselt nädala. Otsi varas üles! Annan tasuks maani kasuka ja poetan veel ka vahendeid ratsamiilitsa loomiseks. Aga kui sa ei otsi, siis võidki mitte otsida: su enda selg – minu poolt piits.”
Kehitasin vaikides õlgu. Mis siin ikka teha? Sellises olukorras ei vaielda... Tsaar ju selleks tsaar ongi, et tal oleks alati õigus.
„Las kõik kolm astuvad õhtul minu juurest jaoskonnast läbi. Kas saadan kutsed või tulevad ise?”
„Tulevad ise, kus nad pääsevad,” lubas tsaar Gorohh tähendusrikkalt. „Aga kui ei tule, tuuakse vägisi!”


Koju sõitsime ruttamata, mõttesse vajunult...
„Mina küll aru ei saa, isake... kui lukkusid pole puututud, nagu sa ütlesid, ja uste juures seisavad relvadega streletsid – kuidas siis terve rahakirst minema ujus? Ei... See asi pole puhas, ilma nõiduseta seal läbi ei saanud!”
„Nõiduse elementide esinemine tuleb alles tõestada. Meie ülesanne on lähtuda faktidest. Faktid on tõsised asjad, kompromissitud, ja neile juba vastu ei vaidle. Aga nõidus... Kui sa vaid teaksid, millised summad on ilma igasuguse nõiduseta meie finantspüramiididest kaotsi läinud... Tegutseme eeskirjade kohaselt. Tuleb välja selgitada, kes konkreetselt osales valvurite valimises, las tema kontrollibki oma mehi. Homme tuleb veel kord terve kelder läbi uurida. Seal on neid kirste rohkem kui laeni! Võib-olla on veel midagi kaotsi läinud, aga pole lihtsalt silma hakanud. Just, vii mind praegu koju, aga ise tõmba turule, eit on koostanud pika nimekirja – kust mida osta. Ja õhtul lähed kõrtsi...”
„Suurim tänu, vojevood-isake!” ajas noormees rõõmsalt hambad irevile, kuid ma tõin ta kohe sinitaevast mõnevõrra patusemale maale lähemale:
„Vaata sa mul! Joo, aga pea aru... Kui sa jälle käpuli koju roomad, pistan kongi, see on ennast meditsiinilise kainestusmajana toredasti õigustanud. Pea meeles – kõrtsi lähed mitte lihtsalt niisama, vaid ülesandega.”
„Löön või risti ette – teid ma alt ei vea! Ainult et kui ma kõrtsis ei joo, mida paganat seal siis teha?”
„No käi ringi, vaata ja kuula. Tuleb välja selgitada, mida rahva seas tsaari paljaksvarastamisest teatakse. Mida inimesed lobisevad. Kui varas on kogenematu, hakkab ta raha laristama, kaasosalised torkavad kah sellega silma, ehk siis keegi lobisebki midagi purjus peaga...”
„Sain aru, isake. Teen kõik, nagu tarvis, ärge suvatsege kahelda. Nõõ, lase käia! Lase käia, setukas!... Hei-hei!”
Ruuge mära pistis rappuva kapakuga minema. Oli näha, et Mitka rõõmustas ülesande üle. Nuhikoolitust pole poisil ollagi, aga õppida on tarvis. Millal mul siin veel agentide võrk luua õnnestub ... Peab töötama sellega, mis on.
Mu perenaine ootas juba aknal. Meid märganud, laiutas käsi ja kadus maja sisemusse. Vean kihla, et jooksis pirukaid ahjust välja võtma. Andsin Mitkale ühe kuldtšervoonetsi (kas siis normaalne inimene unustab duumadjakilt oma palka välja võtta?), kinnitasin veelkord, mida osta, ja saatsin ta turule. Küll eit teda söödab, kui poiss tagasi jõuab. Just Jagaa nõudiski, et me eraldi sööksime: mina puhtas kambris, Mitka eeskojas, kus ta ka magas. Häbistav oleks ju uurija-vojevoodil koos oma holoppidega sama laua taga istuda. Jätavad austamise. Lõin käega; nende kahe kuu jooksul, mis ma siin juba elan, olen teada saanud, et eit midagi halba ei soovitaks!
„Nooh, tule sisse, ka-allikene... Võta oma imelised saapad jalast, küllap on tolmuseks saanud. Näe, kudusin sulle uued sussid. Lõuna on laual, saunake köeb...”
„Hea küll, hea küll, räägin sulle ju niigi kõigest. Aega on piisavalt, tsaar saadab kahtlusalused õhtuks jaoskonda. Millega pirukad on?”
„Eks tuuraga ikka, nagu hommikul rääkisime. Istu, istu, tuvikene, ja söö, nii kahvatu oled...”
Loputasin käsi ja istusin laua äärde. Noh, eks peale pirukate oli seal kõike muudki küllalt. Eit söödab mind, justkui nuumaks. Rahvas räägib, et ta elab pealinnas alles viimased kümme aastat, enne seda aga pidas metsas röövliametit. Ei tea... Kõik on võimalik. Vanust ma temalt ei küsinud, ikkagi naisterahvas. Välimuselt vastab küll täiesti oma nimele – küürakas, nina kõver, hambad teravad ja kollased, lonkab ühte jalga, üks silm on helesinine, teine lillakas. Eeskojas seisab luud, tares jalutab ringi must kass... Normaalne! Siin on kõik niisugused. Metsas on metsavanad, soos sookollid, jõgedes näkid, aga inimesed elavad muudkui omasoodu... Ega minagi oma pead sellega vaeva, liigne mõtlemine on kahjulik. Mul on oma töö, stabiilne sissetulek, kõik hüved, mida tahan – miks siis mitte elada? Puudust tunnen ainult telekast...
„Jaa, raske amet on sul,” ohkas kaastundlikult Jagaa, kui ma pirukatega arveteõiendamise käigus talle üldjoontes asja olemust selgitasin. „Millega saan, sellega aitan, aga ära sa minult liiga palju oota – vanus pole enam see...”
„Vanaemake, sina oled mul ju igas vanuses lihtsalt imeline! Kui Mitjai kõrtsist tagasi tuleb, püüame need sulid kähku kinni. Käed selja taha, käerauad peale, numbriga särk selga – ja, nagu kombeks, tapiga minema...”
„Küll sina alles naerutad mind, tuvike,” itsitas eit. „Jah, sina söö, söö, aga mind võid kuulata ka, pirukas suus. Kuula õige, mis ettepanek mul on... Kui sa neid kolme üle kuulama hakkad, siis ära mind kambrist minema saada. Mina istun märkamatult, näe, seal nurgakeses, ja hakkan sokki kuduma, ise aga kuulatan ja panen kõike tähele. Kui keegi valetab, saan silmapilk aru! Minul on meeste luiskamise peale terav kõrv...”
Vangutasin vaid pead. Las istub pealegi, kahju on mul või? Esmapilgul ei paistnud asi ülearu raske. Tsaari varahoidlasse pääsesid vähesed. Koos rahaga linnast põgeneda on praktiliselt võimatu: enne minu järele saatmist oli Gorohh käskinud väravad sulgeda. Varastada selleks, et siis maha matta? Minu arust pole mõtet.
Miskipärast tundus mulle, et varas ennast tingimata reedab. Seni aga kavatsesin juurdlust läbi viia nii, nagu meile miilitsakoolis õpetati. See tähendab, alustada nende isikute väljakutsumisest ja ülekuulamisest, kes röövimisobjektile ligi pääsevad.
Kindlaksmääratud ajal ilmusid kõik meie värava taha. Oh, oleksid seal olnud siis ainult need, keda ootasin...
Kurat ja põrgu! Djakk Filimoni saatsid kolm streletsi, pika varrega kirved valmilt käes. Varahoidja Tjurja nuttis suure häälega, kallistades naist ja röökivaid lapsi. Bojaar Mõškin oli üldse osanud kaasa lohistada kõik kodakondsed, naise, lapsukesed, elatanud vanemad, lähemad ja kaugemad sugulased, holopid, eided, hoidjad – kõik, viimase kui ühe teenijatüdruku ja karjaseni. Lärm oli niisugune, et topi või kõrvad kinni! Kõik kolm oleksid juba nagu hukkamiseks valmistunud. Küllap panid ka puhtad särgid selga, käisid kirikus ära, lugesid testamendi ette ja jagasid kerjustele almuseid... Aga meie värava otsas istus juba üldtuntud külaloll Grišenka, räbaldunud särgis ja poolepuudane rist kaelas, ning kõlgutas vaimustatult oma paljaid jalgu:
„Ongi teie kohtumõistmine käes, vereimejad! Küll piirkonnavolinik teile alles näitab... Nikitka on ju nii kiire õigust mõistma! Näeb sülla sügavusele maa alla, haistab varast versta tagant. Aitab teile juba Jumala vihastamisest, nüüd on aeg ka vastust anda!”
Rahvamass vastas tema miitingumaigulistele loosungitele uute oigamise ja halamiste puhangutega.
„Grišenka! Anna armu, palveta Issanda ees meie, patuste, pärast!” lärmasid eided.
Muutusin mõnevõrra närviliseks. Baba Jagaa mõistis mu seisundit poolelt pilgult, koristas kähku laua ja suundus ägisedes ukse poole.
„Kas kutsun korraga siia või tähtsuse järjekorras?”
„Kutsu tähtsuse järgi,” noogutasin pärast järelemõtlemist.
Las see vastik djakk piinleb oodates...


Ma ei tea, mida Jagaa neile ütles, kuid kisa akna taga vaikis nii äkki, nagu oleks kõigil suud kinni topitud. Minuti pärast laskis eit kambrisse turske habemiku mehe, kellel olid kallid rõivad ja kõrge kopranahast müts.
„Istuge, kodanik.”
Bojaar jäi ukse alla seisma ja puuris mind karmi pilguga. Eit triivis vaikselt eemale ja seadis ennast kudumistööga ahju taha nurka. Panin mapi lauale, võtsin sulepea välja ja alustasin plaanikohast ülekuulamist.
„Kodanik Mõškin?”
„Bojaarid oleme,” kõmistas mees.
„Astuge siiapoole ja istuge!” tõstsin ma häält. „Praegu viin lihtsalt vestlust läbi. Kui see teid ei rahulda, võime jätkata Gorohhi piinakambris. Olen kuulnud, et sealsed timukad on oma ala meistrid.”
Mõškin ohkas, luristas nina, tuli lähemale ja istus ettevaatlikult minu vastu pingile.
„Jätkame juurdlust. Teie nimi, isanimi, sünniaasta?”
„Afanassi, Fjodori poeg. Millal sündisin – ei tea, see on papi juures raamatusse kirja pandud, aga meil pole teada tarvis.”
„Hästi, täpsustame isa Kondrati juures,” märkisin ma. „Mida arvate vargusest tsaari varakambris?”
„Aga mida siin arvata? Meil pole sellega midagi pistmist. Varakamber on ju suur, kui keegi sealt natuke midagi kaasa haarab – siis selleks kaev ju ongi, et sealt juua.”
„Noh, kui natukesehaaval, siis ehk ei hakka tõesti väga silma. Kuid sellisel juhul tõlgendatakse taolist tegevust kui „riigivara plaanipärast röövimist”. Meil aga on tegemist konkreetse vargusega. Kolm kirstu kulda...”
„Mida – mis kolm?!” hüppas Mõškin lausa õhku. „Kust need kolm võeti? Üksainus kirstuke ju oligi! Pole siin tarvis ilmaaegu inimestele valetada...”
„Aga kust teie teate, et varastati nimelt üks ja nimelt kirstuke, mitte laegas, mitte kott, mitte tünder?” tundsin lahkelt huvi.
„Aga... see ju... kõik teavad seda! Küsi linnas, kellelt tahad – kohe ütleb sulle. Kuulujutud ju liiguvad kiiresti.”
„Oletame... No aga millega teie isiklikult terve eilse päeva tegelesite?”
„Noh... kuidas... kesse mäletab...” tõmbas bojaar kulmud kortsu ja torkas mõlemad käed habemesse, justkui püüaks sealt kedagi. „Magasin ja sõin, jagasin holoppidele majapidamises korraldusi, pärast lõunat astusin lossist läbi, vastu õhtut käisin saunas, no ja siis õhtusöök tuurakalaga, põrsas pudruga, marjapirukad, natuke mett...”
„Aitab! Aga kas te käisite keldrites, kus varakambrid asuvad?”
„Ei! Kuidas tohib! Ei käinud ma seal!”
„Aga miks siis õigupoolest mitte? Tsaar Gorohh kinnitas, et teie kuulute isikute hulka, kes hoidlasse pääsevad.”
„Olen seal käinud, tõsi küll, aga väga harva... Minu töö on streletse sissepääsu juurde panna. Et hoolega valvaksid! Aga sisse ma ei lähe. Kas ma pole siis raha enne näinud või?”
„Selge. Teie, tähendab, vastutate objekti valvamise eest. Mis siis ikka... pean teid kurvastama. Kuna vargus on toimunud, siis – leiame me varga või mitte – lohakuse eest saate igal juhul noomituse.”
„Päästa tsaari viha käest, isake uurija-vojevood!” prantsatas hirmunud bojaar äkki põlvili. „Eluaeg ei unusta su teenet. Süütu olen, süütu olen ma! Ära saada hinge hukka, luba minna pattu kahetsema!”
„Tõuske püsti! Tõuske kohe püsti, Afanassi Fjodorovitš!” kargasin ma jalule. „Inimesed võivad sisse astuda, aga teie roomate siin põlvili. Mis kombed need on? Te olete miilitsas, mitte pühakojas. Tõuske püsti!”
„Ära saada hukka... Majas on seitse lapsukest lavatsitel, naine ootab kaheksandat!” jätkas Mõškin südamepuistamist, pööramata mingit tähelepanu mu katsetele teda püsti tirida.
Baba Jagaa viskas kudumise käest ja komberdas appi.
„Ja ka tervis pole enam see... Iga päev torgib südames! Pojakesi on ju kõigest kaks, ülejäänud tütred. Nemad muudkui kasvavad, aga mina pean kaasavara valmistama. Ja kui tsaar mu kongi pistab, kes siis neid, orvukesi, naiseks võtab?! Ära saada hukka, vojevood! Issanda Jeesuse nimel palun!...”
Mina küll ei tea, kuidas meil õnnestus ta välja saada... Tõukasime nagu Jaapani linnavahid! Kui siin igaüks hakkab niisugust hüsteerikat korraldama, on varsti närvid läbi. Ja pärast räägitakse, et miilits ei tunne kodanikele kaasa... Eks te siis tundke sellisele kaasa – ta keerab teid silmapilk ümber sõrme, aga varastamist maha ei jäta. Vaatasin aknast välja. Bojaar Mõškin jagas ootavatele teenijatele lõrisedes kõrvakiile, ronis suure vaevaga hobuse selga ja suundus kodu poole, rahulolev lõust ees. Sugulaste murd lohises Jumalat kiites ja laule lauldes järele.
„Noh, mis sa kostad, meie valedetektor?”
„Valevorst on ta, isake,” teatas Jagaa kindlalt. „Ja lisaks veel argpüks ka. Sa kontrolli õige veel kord üle, mis ta seal kokku jahvatas.”
„Seda oleksin ise ka taibanud. Tema lobas on paar vastuolulist kohta... Pean tunnistama – mina ju mõtlesin, et sa, vanaeit, mulle varga kohe kätte näitad.”
„No ma ju näitangi – varas on ta!” kinnitas eit. „Pane kas või mu pea pakule, aga tema on küllalt kullakest riigikassast minema tassinud. Aga kas just tema selle kirstukese võttis – seda ma ei tea...”
„Tähendab kontrollime ka ülejäänuid. Mille eest varahoidja meil vastutab?”
„Kuidas mille? Võtab aga raha vastu, loeb üle, jagab laiali, kellele annab võlgu, kellele asja pärast, millised maksud kuskil on, kes tõi, kui palju – kogu riigikassa sissetulek.”
„Selge. Lihtsamalt öeldes – raamatupidaja-ökonomist,” märkisin mina. „Noh, eelarveridadega me praegu jändama ei hakka, see on rohkem finantsinspektsiooni ala. Meie raputame teda lihtlabase varguse teemal. Nojah, aga see meie djakk, mida tema hoidlas teeb?”
„Kirjutab,” seletas Jagaa, imestades pisut mu taipamatuse üle. „Kuidas siis ilma djakita saab? Kui bojaar või varahoidja või isegi valitseja ise varakambrisse minna tahab, siis on djakk paberi ja tindiga platsis. Kas tuleb midagi kirja panna, registreerida, nimekiri koostada, üle lugeda, tsaari teenritele palk välja maksta, paljugi mis... Eks Filimon seal siis ringi kõõlubki.”
„Sain pihta. Noh, mis siis ikka, mu karmide päevade sõbranna, toimeta kohale järgmine.”
„Juba jooksen, tuvike. Silmapilk toon ta sinu selgete silmade ette.”
Hea eit on mul, eks ju?


Selgus, et Tjurja on salalik, mõistatuslik inimene. Esmapilgul ei saa üldse arugi, kui vana ta on. Kaftan on lihtne, heast kangast, kuid mitte uus. Ise kiilas, habemekene hõre. Mulle ei meeldinud tema käed – liiga rahutud... Sõrmed nagu valkjad vihmaussid, muudkui rabelevad, ei seisa minutitki paigal. Kui ta sisse astus ja kohe palumata minu vastu istus, hakkasin sihilikult väga pingsalt tema nägu uurima, kuid ei suutnudki häguste hallide silmade otsest pilku tabada.
„Nimi, perekonnanimi, isanimi?”
„Tjurja... ka mu isake oli Tjurja ja vanaisa samuti... Olen siinne varahoidja, kas te ei mäleta? Aga vaat mina olen teid varemgi näinud, Nikita Ivanovitš. Küllap teie olete õukonnas sagedane külaline?”
„Oletame.”
„Noh, seda ma vaatangi, et miks teie nägu mulle tuttav on... Ega te juhuslikult pole varakambrisse raha protsendi peale hoiule andnud?”
„Väga huvitav...” Ootamatusest katkestasin isegi kirjutamise. See tüüp püüab mulle avalikult altkäemaksu anda!
„No mis ma ütlesin!” rõõmustas mu vestluskaaslane, hõõrudes võidunud varrukaga oma kiilaspead. „Ainult et teil oli tookord väga kiire ja te unustasite raamatusse allkirja anda. Nojah, noore inimese asi, kellega ei juhtuks... Kui palju seal kukrus raha oligi?”
„Ei mäleta,” tõmbusin pingesse, surudes suurivaevu maha tulist soovi streletse hõigata. „Kuid olen kindel, et andsin hoiule mitte kukru, vaid laekakese.”
„Täpselt! Just nii, isake... Hõbedat täis laekakese.”
„Kulda!”
„Halasta, armas isake,” läks altkäemaksuandja mu häbematuse pärast lausa punaseks.
„Ja kolme aasta jooksul kuuskümmend protsenti kasumit!”
„Karda ometi Jumalat, uurija-vojevood!” pistis ulguma varahoidja ja hüppas püsti. „Meil Lukoškinos pole iialgi selliseid protsente olnud. Ja sina teenid tsaari juures mitte kolm aastat, vaid natuke vähem kui kaks kuud. Kust ma sihukese raha küll võtan?”
„Nonoh, istuda! Ja mitte röökida võimuesindaja peale!” möiratasin ma ja laksasin peopesaga vastu lauda.
Tjurja võpatas ja jäi vait.
„Kõik! Aitab provokatsioonilisest lobast! Vastake esitatud küsimustele lühidalt ja selgelt. Millal ja kelle käest te kuulsite varakambris toimunud vargusest?”
„Noh... kuidas siis mitte kuulda?! Juba öösel ajasid streletsid mu voodist välja. Noh, eks ma läinud, nagu olin, särgis ja paljajalu, joostes tsaari taresse, laskusin keldrisse, aga uks oli seal juba lahti. Küll ma neid valvurikesi klobisin, ikka vastu kaela ja vastu kärssa, aga nemad ajasid oma joru – meie ei tea mitte midagi! Astusin sisse, vaatasin silma järgi üle, kus miski oli, aga tammepuust kirstukest kolmesaja tšervoonetsiga ei paistnud kusagil. Nagu oleks niiske maa alla vajunud, neetud...”
„Teie tegevused?”
„Mis tegevused?! Aa... et mis ma tegin või? Noh, teada asi, kõigepealt panin uksed kinni ja käskisin valvuritel hoolega valvata! Siis juba läksin isakese tsaari juurde süüd tunnistama. Aga teda ei saa ju varakult üles ajada, valitseja võib vihastada... Saadab unise peaga tapalavale, aga pärastpoole, lõuna paiku, mõtleb ümber. Vaat kui ta oli juba tõusnud ja ennast pesnud, siis ma tema selgete silmade ette astusingi. Ja riskisin veel niigi, oleksin pidanud pärast teejoomist...”
„Sain aru, panin kirja. Keda kahtlustate?”
„Pea mu sõnu meeles, piirkonnavolinik – siin on mängus kuri vaim!” usaldas varahoidja mulle vandeseltslasliku sosinaga.
„Ja mida te sellega öelda tahate?”
„Kui sa lõpetaksid õige selle uurimise ära... See on surnud asi. Kui siin juba kurja vaimu järgi lõhnab, ei suuda inimene iialgi seda lahti harutada. Ajad ainult rahva ilmaasjata ärevile ja pistad oma ulja pea kirve alla. Aga kui põrguliste kaela ajada, siis pole valitsejale ju liiga tehtud, saad isegi aru...”
„Saan aru, saan liigagi hästi aru... Olete tänaseks vaba, kodanik.”
„Kas võin minna?”
„Võite. Kuid edaspidiseks paluksin meelde jätta – mina altkäemaksu ei võta, mul on riigi ees piinlik,” torkasin väga sobivalt jutu sisse lennuka lause populaarsest mängufilmist.
Tjurja tõusis püsti, kummardas ja sööstis nii hoogsalt väljapääsu poole, et oleks peaaegu vastu piita tormanud.
„Uks on rohkem nagu vasakul...”
„Aitäh, isake vojevood!”
„See on kah varas,” teatas vanaeit kindlalt, kui varahoidja oli välja läinud.
„Lollilegi selge. Aga mida ta lõpetuseks nõidusest jahus? Kas selles on mingit ratsionaalset iva?”
„Oh, Nikituška, kui sa ometigi räägiksid minuga vene keeles, ma olen ju juba vana, välismaiseid sõnu ei mõista. Aga mis puutub nõidusesse, siis arvan, et see just oligi! Mismoodi sa ilma nõiduseta nelja streletsi silmad kõrvale pöörad, rauast uksed lahti teed ja kullakirstu välja tood?”
„Eh, vanaemake... Maailma kuritegevuse praktikas on hullematki juhtunud. Aga saagu sinu tahtmine, uurime kõiki versioone. Kui võtta aluseks varahoidja jutt, siis tuleks oletada, et keegi, kes varjas ennast nõidusega...”
„Nähtamatuks tegeva mütsiga, jäneserohuga, nõiajoogiga, võlusõrmusega...” kukkus loetlema Jagaa.
„... möödus streletsidest, avas uksed, võttis rahakirstu ja oligi läinud. Kui valvurid toibusid ja varguse avastasid, jooksid kaks neist varahoidjat kutsuma, aga kaks jäid postile, kas oli nii?”
„Kindlasti oli... mis siin siis valesti oleks, isake?”
„Uurisin lukkusid. Need on avatud võtmetega. Mitte kangiga, mitte muukraudadega ega muude instrumentidega, vaid nimelt võtmetega. Tsaar Gorohh kannab neid kaasas. Kuid siis olid need võtmed kaks päeva kadunud. Eile leiti voodi alt üles. Tähendab, et kurjategija mitte ainult et tegi endale duplikaadid, vaid katsetas neid põhjalikult ka praktikas. Kes ta siis on? Bojaar Mõškin vastutab valve eest, sellepärast pole temal hoidlasse midagi asja. Ta võib sinna minna kas koos tsaari või varahoidjaga. Aga vaat varahoidja laenab vajaduse korral valitsejalt võtmeid ja järelikult on tal võimalus omapead riigikassas sorida.”
„No eks tema ongi siis varas!” toetas mind perenaine.
Kõik eidekesed peavad ennast väga tarkadeks, sellepärast langetavadki nii kähku otsuseid.
„Oleks hea küll, aga... Kui tal oli võimalus peaaegu igal ajal võtmeid võtta, miks ta oleks siis pidanud neid kaheks päevaks varastama? Sest duplikaadi tegemiseks piisab vaid võtme surumisest vahasse. Jäljendi järgi võib iga sepp teile poole tunniga samasuguse teha.”
„See kah õige...”
„Just nimelt,” jäin ma mõttesse. „Ja siis veel ei lähe see krüsopraasiga sõrmus mul peast. Kivi pole muidugi kõige kallim. Miks varas sõrmuse pihta pani?”
„Ah, kes neist pättidest aru saab?! Ehk jäi lihtsalt kellelegi silma, ehk ei olnud midagi hinnalisemat käepärast, aga ehk hakkasid lihtsalt näpud sügelema. Eks siis virutaski ära esimese asja, mis pihku puutus.”
„Meedikud kinnitavad, et on selline haigus – kleptomaania, kui inimene tunneb võitmatut sundi varastada. Paljud kurjategijad isegi püüavad seda ära kasutada, aga kohtumeditsiini eksperdid hammustavad neid katki nagu pähkleid. Kuid mulle paistab, et meie konkreetsel juhtumil peame otsima normaalset, psüühiliselt tervet varast. Nii, tähendab, kes meil veel jäänud on? Djakk Filimon? Eks võtame siis ette...”


„Mida sa ometi teed, nurjatu? Keda sa enda juurde jaoskonda tassid?” rõkkas duumadjakk, pika muhkliku sõrmega minu nina all vehkides. „Ära ütle midagi, et ametikohustuste täitmisel... Ma veel räägin tsaarile sinu omavolist! Sa mine jookse parem vargaid püüdma. Pole nisukest seadust, mis lubaks ausaid inimesi kraedpidi läbi terve linna vedada. Pole sul sellist õigust, piirkonnavolinik... Seisa või pea peal!”
„No ütle nüüd!” imestasin siiralt, kui lärmilööja oli lõplikult hingetuks jäänud. „Kisendab nagu asitõenditega kinni võetud pisispekulant. Ehk tahab veel advokaadilegi helistada?”
„Mis on siis? Tahangi!” oli ikka veel nördinud djakk, kes ei taibanud mu jutust küll sõnagi, kuid oli ära tabanud põhisisu.
„Istuge, kodanik. Esialgu keegi teid milleski ei süüdista. Kutsusime välja kui võimaliku tunnistaja valitseja riigikassa röövimise asjas. Kas istute juba ükskord?!”
„Küll ma veel istuda jõuan... kui panete... vanglas või kongis!”
„Süütuid istuma ei panda.”
„Seda juttu ma küll ei usu...”
„Mida?” tõusin jalule. „Ehk tahad sa öelda, et meie isake tsaar paneb süütut rahvast vangi? Ehk ei meeldi sulle valitsuse poliitika? Ehk on ka tsaar sinu jaoks paha, ah?”
„Aa... uu... umm...” alustas duumadjakk, kuid kaotas mõttejärje ja andis alla: „Tsaar on hea!”
„Nojah, just nii! Nüüd aga rahunege ja vastake küsimustele. Nimi, perekonnanimi, isanimi?”
„Mu nimi on Filja, see tähendab Filimon. Isa kutsuti Mitrofan Gruzd, hüüdnimi oli selline. Põlisasukad oleme, mitte hulkurite seast. Niipalju kui oma sugulasi mäletan, kõik on pealinnas elanud.”
„Gruzdid sobivad Lukoškinosse hästi,” teravmeelitsesin mina ja jätkasin märkmetega. „Mida oskate antud asjast rääkida?”
„Mitte midagi ma sulle ei räägi, sest sa oled uskmatu!”
„Aga kas te teate, milline on karistus keeldumise eest organitega koostööd teha?”
„No mida põrgut sa minust tahad?!” läks djakk jälle närvi. „Ei tea mina, kes selle raha riigikassast varastas. Ei tea!”
„Aga kes keldrivõtmed tsaarilt pihta pani?”
„Ei tea. Ainult et need leiti eile üles, olid valitseja-isakese voodi all.”
„Väike viga juhtus – võtmed visati valesse kohta. Tsaar Gorohh koos võtmetega magama ei heida, ta riputab need ukse kõrvale naela otsa. Miks neid oleks pidanud voodi alt leitama?”
„Ei tea.”
„Hea küll, aga kus sõrmus on?”
„Küll nüüd kleepis külge nagu vihaleht taguotsale! Juba nii mitu korda olen sulle, juhmakale, korrutanud – ei t-eeeee-aa!”
„Olgu siis, kodanik Gruzdev, Filimon Mitrofanovitš...” Tõusin ähvardavalt püsti ning seletasin mõlema käega lauale toetudes vaikselt, kuid kindlalt: „Homme hommikuks koostad nimekirja isikutest, kes on viimase nädala jooksul hoidlas käinud, jutuajamistest, mis seal on peetud, ja summadest, mida on makstud. Aga täna annad allkirja, et ei sõida kuskile. Ei tõsta jalgagi linnast välja!”
„Aga kui... maale vanaema juurde?” piiksatas duumadjakk arglikult.
„Proovi sa ainult... Teen sulle uut ja vana! Hakkad mul vanaduspäevini vanglanaridel lurri helpima!!! Kasi välja!”
„Tähendab, võin siis minna?”
„Muidugi võite, kodanik,” jahtusin ma pisut maha. „Aga kui teid veel kord välja kutsutakse, siis proovige edaspidi korrakaitseorganite esindajatega lojaalsemalt käituda.”
„Löön risti ette, isake piirkonnavolinik...”
Aga kui see tüüp oli värava taha sibanud, kostis tema värisev hääl üle terve tänava:
„Kah mul tähtis nina! Ütlesin talle kõik otse näkku... Puhast tõtt! Piirkonnavolinik... Teame selliseid isehakanud piirkonnavolinikke! Küll pannakse sullegi päitsed pähe, anna ainult aega.”
„Nikituška-a... küllap oled ära väsinud, kullake?” ujus eit Jagaa kuuldamatult külje alla. „Las ma panen samovari üles. Kohe jood kibuvitsa-piparmündi teed ja hakkab kergem.”
Noogutasin vaikides. Jaoskonnas töötatud aasta jooksul polnud sellised ülekuulamised küll mitte eriti haruldased, kuid pean tunnistama, et need olid ka hirmus väsitavad. Siin aga topelt. Olen ju üksi – ühes isikus nii korrapidaja ja uurija kui ka operatiivvolinik. Mis ka ei juhtuks – kõik jooksevad kohe siia. Esialgu tülitati rohkem igasugu rumaluste pärast. Kellel oli kana kaotsi läinud, üks vilt ära kadunud, mees kõrtsist purjus peaga koju saabunud – kõik ikka minu juurde. Mõtlesid, et olen midagi teadmamehe taolist, vaatan veepinda ja kohe näengi, mis kuskil on. Sada korda seletasin neile; kui jutt viimaks pärale jõudis, hakati harvem tülitama. Meeste juures, kes jõid eriti kõvasti, pidin profülaktilisteks vestlusteks kodus käima. Algul see aitaski, aga siis hakkasid nad jälle trimpama. Põhimõtteliselt on töö nagu töö ikka. Ei parem ega halvem kui mu endine teenistuskoht Moskvas. Palka makstakse praegu regulaarselt, kusjuures ainult selle eest, et ma siin üldse istun. Ja siis veel tasutakse lisaks eraldi iga juhtumi eest. Justkui midagi eradetektiivi taolist. Oleme üsna mitu pisivargust avastanud, turul kaks suli paljastanud, noh, ja siis veel üht-teist mitte eriti suurt... Sekeldamist on palju, see-eest aga mitte mingit konkurentsi, mina üksi terve Lukoškino peale. Ja kogu kuningriigi peale ka. Kui Tmutarakani sultan oma saadikutelt kuulis, et meie Gorohh on endale miilitsajaoskonna sisse seadnud, tahtis temagi sama teha. Aga... ei tulnud tal midagi välja. Spetsialiste tal pole ning ei ole ka kuskilt võtta, aga need vahimehed, kes selle ameti peale pandi, oskasid ainult altkäemaksu võtta. Nii et kõrbesid korralikult põhja.
Eks ma ise olen siin samuti juhuslikult. Sest hakkas see peale niimoodi... Viidi meid korralisteks õppusteks mingisse külakesse Peredelkino kandis. Mõttetus muidugi, aga eks ülemused teavad paremini. Ja käskis mul siis kurat ühte tarekesse vaadata! Midagi vilkus seal sissepääsu juures... Oli see siis triibuline siga või lauguga koer või üldse hoopis kits, aga sel juhul oli tal saba liiga pikk ja justkui tutiga. Valetasin kaptenile, et vaja ennast kergendada, ei jõua rohkem kannatada, jooksen korraks tare taha ja kohe tagasi. Sain loa, aga ise kavaldasin, läksin uksest sisse. Sees oli tavaline korralagedus: ämblikuvõrgud, mustus, rämps, arvatavasti olid hulkurid siin korduvalt ööbinud. Aga siis kriiksatas keldriluuk... Nojah, hakkasin huvi tundma!
Ronisin alla, lollakas... Kelder nagu kelder ikka. Seinad niisked, midagi näha pole. Aga sel hetkel lõi mingi värdjas luugi kinni! Pime! Hirmus! Ja ma vihastasin veel pealegi... Kes siis meie maal miilitsa nooremleitnandiga niisuguseid nalju teeb? Karjusin, koputasin, kuulen – keegi tuleb... Luuk avaneb ja mulle vaatab otsa Jagaa. Noh, siis ma veel ei tundnud teda. Ronin välja, vabandust, naiskodanik, aitäh abi eest ja nõnda edasi. Siis vaatan – aga tare pole ju sama! Kõik on puhas, läikima nühitud, igal pool triibulised põrandariided maas, pirakas kass lööb nurru. Jooksen akna juurde – püha müristus! Seal on ju linn, nagu ajalooõpiku piltidel. Mul hakkas lausa pea ringi käima... Aitäh eidele – jootis teed, kuulas ära, hullumajja ei saatnud, vaid võttis mul käe alt kinni ja viis otsemaid tsaari juurde.
„Nikituška, miks sa siis nüüd mõttesse vajusid, kaunis kotkas? Miks ulja pea norgu lasksid? Näe, samovar on valmis saanud, sööme õige õhtust, ajame juttu, ehk oskan sulle midagi soovitada.”
„Aitäh, vanaema Jagaa. Kas Mitjai pole veel tulnud?”
„Ei ole, tuvike. Aga kas sa siis ise teda kuskile asju ajama ei saatnud?”
„Saatsin ta turule sisseoste tegema ja pärast seda kõrtsi, et ta rahva hulka poeks ja kuulaks... Ehk toob mõne kasuliku teate.”
„Toob ta jah, muidugi...” ühmas eit. „Hea oleks, kui keegi ta enda kõrtsist ära tooks. Noh, turul käis ta ära, näe, eeskojas seisab kaks korvi, kaupa ja toidukraami täis tuubitud. Nähtavasti hüppas sel ajal läbi, kui meie ülekuulamisega tegelesime. Aga ise ta enne ööd nüüd küll nägu ei näita. Kui juba Mitkal on õnnestunud kõrtsi pääseda, siis ära teda omal jalal küll tagasi oota!”
„Ta andis mulle sõna.”
„Võib ka kümme anda. Igal mehel on oma nõrkus: mõni armastab hirmsasti raha, mõni eitesid, aga tema ihkab ainult viinatopsi kätte saada, pärast kukkugu või taevas maa peale.”
„Metsavana teda võtku,” krimpsutasin nägu, „kui ilmub välja, siis tegelen sellega. Mis meil seal õhtusöögiks on?”